Suzumija Haruhi:Knyga1 Vertėjo pastabos

From Baka-Tsuki
Jump to navigation Jump to search

Šaltiniai[edit]

Verčiant buvo naudojamas ne tik angliškas šaltinis, siekiant supaprastinti ir sulietuvinti vertimą.

Kalėdų Senelis[edit]

Japoniškame originale vartojamas žodis 'Santa' (ang.), tačiau, mano nuomone, lietuviams labiau priimtinesnis 'Kalėdų Senelis'.

"...nemačiau mamos besibučiuojant su Kalėdų Seneliu..."[edit]

Kjonas turi galvoje Kalėdinę dainą "I Saw Mommy Kissing Santa Claus" (ang.) arba filmą (ang.) tokiu pat pavadinimu.

Esperas[edit]

Esperas (ang.) (ESP (ang.) - Extrasensory perception; liet. 'nejutiminis suvokimas') - asmuo, galintis naudotis telepatiniais ar kitais antgamtiniais sugebėjimais. Tikslaus vertimo į lietuvių kalbą nėra (ekstrasensas ar telepatas būtų netikslu), todėl nusprendžiau palikti anglišką variantą.

Alfa Kentauras (arba Kentauro Alfa)[edit]

Kentauro alfa (lot. α Cen / α Centauri) – trečia pagal ryškį žvaigždžių sistema, šviesiausia Kentauro žvaigždyne. Dėl santykinio Kentauro Alfos artumo, sistema dažnai būna „pirmoji laikino apsilankymo vieta“ mokslinėje fantastikoje, filmuose ar kompiuteriniuose žaidimuose.

Jūreivių uniforma[edit]

Nuo 19 a. Japonijoje naudojamos mokyklinės uniformos (jap. 制服, seifuku ). Dagiau informacijos čia (ang.).

Klasių numeracija[edit]

1-5 Lietuvoje atitiktų 10-E klasę.

Slaideris[edit]

Slaideris - žmogus, galintis keliauti tarp paralelinių visatų. Terminas kilęs iš amerikiečių televizijos serialo Sliders (ang.) (liet. čiuožėjai, čiuožikai). Kadangi vėl nėra tikslaus vertimo į lietuvių kalbą, naudoju angliškąjį.

Tanigučio minėtas įrankis[edit]

Lietuviškai jis vadinamas tiesiog linijų žymėjimo įrankiu/mašina. Daugiau informacijos čia (ang.) bei čia (ang.)

Naskos piktograma (arba Naskos piešinys)[edit]

Naskos piešiniai yra didžiuliai geoglifai (piešiniai ant žemės) Naskos dykumoje (ang.), Peru. Jie buvo sukurti Naskos kultūros žmonių tarp 200 m. pr. m. e. ir 600 m. e. Aptikta šimtai stilizuotų figūrų. Kadangi daugumą Naskos piešinių, kaip vientisus kompleksus, įmanoma atpažinti tik iš oro, jie tapo daugybės neatsakytų klausimų ir kontroversiškų teorijų šaltiniu.

O-fudai[edit]

Ofudas (ang.) (arba O-fuda, jap. 御札) yra gofu (jap. 護符) arba talismanas naudojamas Šinto šventyklose. Jis taip pat gali būti vadinamas šinpu (jap. 神符). Jis sukuriamas užrašant kami (ang.) (liet. dievo/dvasios) vardą ir Šinto šventyklos pavadinimą, arba kami atstovą ant popieriaus lapelio, medžio, audinio ar metalo.

Bento[edit]

Bento (ang.) (jap. 弁当, bentō) yra vienos porcijos išsinešamas arba namuose paruoštas maistas, dažnai pasitaikantis japonų virtuvėje. Tradicinis bento susideda iš ryžių, žuvies ar mėsos, vienos ar daugiau rūšių marinuotų ar virtų daržovių, įprastai laikomas stačiakampėje dėžutėje.

Lochneso pabaisa[edit]

Lochneso pabaisa (kartais trumpiau – Nesė) yra mistinis didžiulis gyvūnas ar gyvūnų grupė, tariamai gyvenanti Lochneso ežere Škotijoje. Kartu su ječiu, Nesė yra labiausiai žinomas gyvūnas kriptozoologijoje.

Auksinė Savaitė[edit]

Auksinė Savaitė (ang.) (jap. ゴールデンウィーク, Gōruden Wīku), taip pat žinoma, kaip Ōgata renkyū (jap. 大型連休) arba Ōgon shūkan (jap. 黄金週間), yra japoniškas terminas, taikomas laikotarpiui, per kurį įvyksta šios visuomeninės šventės:

  • Balandžio 29
    • Imperatoriaus gimtadienis (jap. 天皇誕生日, Tennō tanjōbi), iki 1988 m.
    • Žalioji diena (jap. みどりの日, Midori no hi), nuo 1989 iki 2006 m.
    • Šiovos diena (jap. 昭和の日, Shōwa no hi), nuo 2007 m.
  • Gegužės 3
    • Konstitucijos diena (jap. 憲法記念日, Kenpō kinenbi)
  • Gegužės 4
    • Nacionalinė diena (jap. 国民の休日, Kokumin no kyūjitsu), nuo 1985 iki 2006 m.
    • Žalioji diena (jap. みどりの日, Midori no hi), nuo 2007 m.
  • Gegužės 5
    • Vaikų diena (jap. こどもの日, Kodomo no hi)

Daugiau apie japonų šventes yra čia

Geltonoji karštinė[edit]

Geltonoji karštinė arba geltonasis drugys – infekcinė virusinės kilmės liga, kurią platina kai kurie uodai. Ligą sukelia Viscerophilus tropicus grupės virusas, priklausantis arbovirusų B grupei. Plačiai paplitusi Centrinėje bei Pietų Amerikoje, Afrikoje. Pagrindinė profilaktinė priemonė – skiepai.

Onii-čian[edit]

Onii-čian (jap. お兄ちゃん, Onīchan) - japoniškas žodis neformaliai reiškiantis "Didysis brolis/broliukas". Daugiau informacijos čia (ang.) bei čia (ang.).

Spalvos ir savaitės dienos[edit]

Spalvos, kurias pasirinko Haruhi, yra susijusios su japoniškais kandži simboliais. Pavyzdžiui, "antradienis" (jap. 火曜日, Kayōbi, liet. "ugnies diena") susideda iš kandži "火" (Ka, liet. "ugnis") ir todėl atitinka raudoną spalvą. Kitos dienos laikosi to paties principo.

Japoniškos priesagos[edit]

-san, -kun, -čian (ang. chan) bei kitos japoniškos priesagos/sufiksai naudojami kreipiantis į kitą asmenį, parodant jo statusą (nepažįstamasis, draugas, šeimos narys, t.t). Jų tikslaus vertimo į lietuvių kalbą nėra (nebent ponas/ponia, tačiau tai skambėtų itin nenatūraliai). Daugiau informacijos apie juos galima rasti čia (ang.).

Pastaba: Kjonas kreipdamasis į kitus beveik niekada jų nevartoja (išskyrus Asahiną). Tai gali reikšti jo cinizmą kitiems.

Kjono atsakymas Asakurai[edit]

"aa" (jap. ああ) ir "ėė" (jap. ええ) japoniškai gali reikšti "taip/aha/jo". Šiuo atveju, sutrikęs Kjonas netyčiomis sutiko su Asakura.

Albireo[edit]

Albireo (ang.) (lot. β Cyg / β Cygni / Beta Cyg / Beta Cygni) penkta ryškiausia dvinarė žvaigždė, Gulbės žvaigždyne.

"...pavasarį baigė mokyklą..."[edit]

Mokslo ir fiskaliniai metai Japonijoje prasideda nuo balandžio mėnesio.

Senpai ir kōhai[edit]

Senpai (jap. 先輩) ir kōhai (jap. 後輩) yra svarbus japonų amžiumi remtų santykių elementas, panašus į santykius šeimoje. Senpai apytiksliai lygus "vadovui/auklėtojui", tuo tarpu kōhai - "auklėtiniui/statytiniui". Ypatingai dažnai pasitaiko japonų mokyklose ar universitetuose. Daugiau informacijos čia (ang.).

Moe[edit]

Moe (jap. 萌え) - japoniškas žargonas, dažniausiai naudojamas fandomo (ang.), kalbant apie potraukį ir susižavėjimą kokiam nors anime, mangos ar kompiuterinių žaidimų veikėjo bruožui. Daugiau informacijos čia (ang.) ir čia (ang.).

Intranetas[edit]

Intranetas - privatus kompiuterių tinklas, naudojantis IP (ang.) technologijas, saugiai dalintis bet kokia organizacijos informacija arba tinklo operacine sistema, tos organizacijos ribose. Terminas naudojama kaip priešingybė internetui, tinklui tarp organizacijų, ir nurodo tinklą organizacijos viduje. Kartais terminas reiškia tik organizacijos internetinį tinklalapį, tačiau gali būti platesnė organizacijos informacinių technologijų infrastruktūros dalis. Prie jo gali prisijungti daug privačių tinklalapių ir sudaryti svarbų vidaus bendradarbiavimo centrą.

Juki skaitomos knygos[edit]

Šiame blog'e yra Juki skaitomų knygų sąrašas. Deja, jo tikslumo patvirtinti negaliu.

Doraemon[edit]

Doraemon (ang.) - Japonijoje gerai žinomas animacinis personažas.

Ekshibicionizmas[edit]

Ekshibicionizmas (lot. exhibere – rodyti, demonstruoti) – lytinis nukrypimas demonstruoti lytinius organus. Labiau būdinga vyrams, kadangi moterų anatomija nėra tam pritaikyta.

Ekscentrikas[edit]

Populiariojoje vartosenoje, ekscentrikas (ang.) - asmuo, kurio elgesys neįprastas ir keistas, nors ir nedemonstruojantis akivaizdaus neprisitaikymo.

Otelas (arba Reversi)[edit]

Otelas (ang.) - stalo žaidimas, kuriame žaidėjo tikslas žaidimo pabaigoje turėti daugiausiai figūrų.

Kotacu[edit]

Kotacu (ang.) (jap. 炬燵) yra žemas medinis stalas, kurio kraštai padengti čiužiniu ar sunkiu audeklu, ant kurio yra stalo viršus. Po juo yra šildytuvas, dažniausiai įrengtas pačiame stale. Kotacu naudojamas išskirtinai Japonijoje, nors panašus produktas, vadinamas korsi (ang.) taip pat naudojamas Irane.

Tatami[edit]

Tatami (ang.) - japoniškas kilimas, tradiciškai tiesiamas ant grindų, bei ploto matavimo vienetas (apie 160 cm^2, nors įvairiuose Japonijos regionuose šis skaičius gali svyruoti.) 10 tatami - 16 m^2. Japonijoje toks kambarys būtų laikomas nepaprastai dideliu, ypač miestuose, kur nekilnojamo turto kainos yra astronominės.

Integruotos Informacijos Minčių Esybė[edit]

Japoniškai 'chouhou-touhou-shin-tai' (情报统合思念体).

Lanko formos salynas[edit]

Juki turi galvoje Japonijos salyną.

Turniketas[edit]

Turnikètas (pranc. tourniquet) - sukamos kryžmės pavidalo įėjimo įtaisas lankytojams praleisti, pvz., į įmonę, stadioną, stotį. Šaltinis www.žodžiai.lt

Ramen[edit]

Ramenas (ang.) (jap ラーメン, rāmen) yra iš Kinijos kilęs japoniškų makaronų patiekalas. Jis patiekiamas mėsos ar žuvies sultinyje, dažnai pagardinamas sojos padažu ar miso (sojų pasta), o garnyrui gali būti naudojama pjaustyta kiauliena (jap. チャーシュー, chāshū), džiovinti jūros kopūstai (jap. 海苔, nori), kamaboko (ang.), svogūnų laiškai arba retkarčiais kukurūzai. Beveik kiekviena Japonijos vietovė turi savo rameno paruošimo variantą, nuo tonkocu (kiaulienos su kaulu sultinio) rameno iš Kiūšiū iki miso rameno iš Hokaido.

Sakura[edit]

Sakuros - japoniškos vyšnios. Sakuromis vadinamos kelios vyšnių rūšys: Prunus serrulata, Prunus speciosa, Prunus × yedoensis, Prunus sargentii. Sakuros auginamos kaip dekoratyviniai medžiai. Žiedai įvairių rožinių atspalvių arba balti.

Keliavimas laiku[edit]

Šioje pastaboje pateikiami Vikipedijos straipsniai, norintiems daugiau sužinoti apie esminius keliavimo laiku teorijos principus:

Straipsniai iš Vikipedijos: Kelionė laiku (ang.), Laiko ir erdvės filosofija (ang.), Specialioji reliatyvumo teorija (liet), (ang.), Bendroji reliatyvumo teorija (liet.), (ang.), Kelionė laiku mokslinėje fantastikoje (ang.), Vienalaikiškumo reliatyvumas (ang.), Priežastingumas (liet.), (ang.), Minkovskio erdvė (ang.), Teseraktas (liet.), (ang.), Erdvėlaikis (liet.), (ang.), Erdvėlaikio topologija (ang.), Ketvirtoji dimensija (ang.), Kirmgrauža (liet.), (ang.), Hiperkubas (ang.), Ontologinis paradoksas (ang.), Senelio paradoksas (liet.), (ang.), Urašima Taro (ang.) (viena iš pirmųjų sakmių, kurioje paminėta kelionė laiku)

Straipsniai iš TvTropes.org: Keliavimas laiku (ang.), Laiko mašina (ang.), Velniop likimą (ang.), Prieš likimą nepakovosi (ang.), Pražūties drugelis (ang.), Keliavimo laiku gramatinės problemos (ang.), Pastovi laiko kilpa (ang.), Tuo metu ateityje (ang), Laiko pakibimas (ang.), Pagaidintas laikas (ang.), Hitlerio keliavimo laiku lengvata (ang.), Godvino keliavimo laiku dėsnis (ang), Mūsų keliavimas laiku kitoks (ang.), Tu jau pakeitei praeitį (ang.), Uždelstas Riplio efektas (ang.), Sutvarkyti tai, ką anksčiau pridirbai (ang.), Laikrodžio tarakonai (ang.), Alternatyvi istorija (ang.), Perkrovimo mygtukas (ang.), Keliavimas laiku dėl naudos ir pramogos (ang.), Laikiškas vaimiškas kamuolys (ang.), Įstrigęs praeityje (ang.).

Mėlynoji laimės paukštė[edit]

Mėlynoji laimės paukštė (ang.) (lietuviškame vertime "Žydroji paukštė") yra belgų rašytojo Moriso Meterlinko 1908 sukurta pjesė-pasaka. Ji laikoma viena geriausiu jo darbu.

Istorija prasideda, kai du vaikai, Tiltilas ir Mitilas (ang. "Tyltyl" ir "Mytyl"), išsiųsti fėjos Bérylune iškeliauja į visokias šalis ieškoti mėlynosios laimės paukštės. Vis dėlto, sugrįžę namo tuščiomis rankomis vaikai pamato, kad ta paukštė visą laiką buvo jų namuose esančiame narve. Tiltilas ją vėliau padovanoja sergančiam kaimynui. Vis dėlto, paukštė nuskrenda ir niekada nebesugrįžta.

Šios istorijos moralas - daugiau laimės suteikia pati kelionė, o ne pasiektas tikslas, be to, laimė - trumpalaikis dalykas.

Rytų Azijos lietingasis sezonas[edit]

Rytų Azijos lietingasis sezonas (ang.) (kin.: 梅雨 méiyǔ; jap.: 梅雨, tsuyu, baiu; pažodžiui "slyvų lietus"; kor.: 장마, jangma) - laikotarpis rytų Azijoje, kada padidėja drėgmė ir kritulių kiekis, kai drėgnos Ramiojo vandenyno oro masės susiduria su vėsiomis žemyninėmis. Dažniausiai trunka nuo birželio iki liepos (apie 50 dienų), Japonijoje, Taivane, Korėjoje - nuo liepos iki rugpjūčio.

Nesumaišykite su Musonu, dėl kurio Indijoje ir Indokinijos pusiasalyje vasarą kyla tiesiog nesibaigiančios liūtys. Palyginus su juo, rytų Azijos lietingasis sezonas daug švelnesnis.

Prakaitavimas[edit]

Nors šis posakis puikiai žinoma daugelyje šalių, jis yra neteisingas. Kiaulės negali prakaituoti, nes neturi prakaito liaukų, todėl savo kūnui atvėsinti naudoja vandenį ir purvą.

Didysis sprogimas[edit]

Didysis sprogimas (ang. Big Bang) – sąvoka, Didžiojo sprogimo teorijoje nusakanti Visatos atsiradimo momentą. Teorija grindžiama teiginiu, jog galaktikos palaipsniui tolsta viena nuo kitos. Šį teiginį patvirtina stebimų galaktikų šviesos spektro poslinkis, aiškinamas Hablo dėsniu. Remiantis šiuo dėsniu galima nesunkiai apskaičiuoti, jog visos galaktikos prieš maždaug 13,7 milijardų metų buvo vienoje vietoje.

Bambos hipotezė[edit]

Bambos hipotezė (arba omfalo hipotezė) yra 1857 m. Filio Henrio Gose (ang. Philip Henry Gosse) knygoje Omphalos aprašyta idėja, kad Dievas iš karto turėjo sukurti Žemę su kalnais, kanjonais, rieves turinčiais medžiais ir su Adomu ir Ieva, kurie jau iš karto turėjo plaukus, nagus ir bambas, nes kitaip pasaulis nebūtų galėjęs funkcionuoti. Iš to Gose padarė išvadą, kad jokie Žemės arba Visatos amžiaus įrodymai negali būti laikomi patikimais, nes, pagal jo teoriją, ir ką tik sukurta Žemė atrodė taip, lyg būtų iki tol egzistavusi daugybę metų. XX amžiuje šią idėją atgaivino dalis moderniųjų kreacionistų, kurie praplėtė argumentą, sakydami kad ką tik susikurtoje Visatoje iš Žemės netgi matėsi žvaigždės, iš kurių šviesa normaliai turėtų keliauti milijonus metų. Tiesa, daug kreacionistų nesutinka su šia hipoteze ir mano, kad Adomas ir Ieva neturėjo bambų, Edeno sodo medžiai buvo be rievių ir t. t.

Kai kurie mąstytojai pastebėjo, kad tikint bambos hipoteze negalima atmesti ir galimybės, kad Visata (kartu su visais mūsų prisiminimais) buvo sukurta prieš 5 minutes. Ši teorija yra kartais vadinama „praeitu ketvirtadienizmu“ (ang. Last Thursdayism"). Toks pavadinimas kilo iš posakio „pasaulis galėjo būti sukurtas ir praeitą ketvirtadienį“ (arba bet kurią kitą dieną). Tokio dalyko net iš principo yra neįmanoma nei patvirtinti, nei paneigti jokiais moksliniais metodais, nes, pasak hipotezės, visi empiriniai duomenys, gauti iš bet kokios medžiagos, atrodytų taip, kad tobulai meluotų apie savo amžių.

Simuliuojama realybė[edit]

Simuliuojama realybė - realybė, simuliuojama (pavyzdžiui, kompiuteriu) taip detaliai, kad ji yra neatskiriama nuo „tikros“ realybės. Radikaliausia simuliuojamos realybės hipotezės forma teigia, kad mes visi gyvename tokioje simuliacijoje. Esamos technologinės priemonės ir mokslo žinios kol kas nepakankamos simuliuojamos realybės sukūrimui, tačiau ši koncepcija yra populiari filosofijoje bei mokslinės fantastikos kūriniuose.

Šią teoriją išgarsino filmų trilogija Matrica

SQL[edit]

SQL (angl. Structured Query Language - „struktūrizuota užklausų kalba“) – populiariausia iš šiuo metu naudojamų kalbų, skirtų aprašyti duomenis ir manipuliuoti jais reliacinių duomenų bazių valdymo sistemose. Sukurta XX amžiaus 8-ame dešimtmetyje. Pirmoji šią kalbą komerciniame produkte pritaikė korporacija, dabar žinoma Oracle vardu. Ja pasekė ir daug kitų.

Juki pavartoji raktažodžiai skirti duomenų paieškai (išrinkimui), todėl galima suprasti, kad šiuo algoritmu ji didelėje Integruotos Informacijos Minčių Esybės duomenų bazėje susirado būtent Asakurą Rjouko.

Mantra[edit]

Mantra (sanskrito kalba – m., मन्त्र, mantra, pažodžiui: „mąstymo, kalbos instrumentas“, „proto įrankis“) – garsinių skiemenų seka, paprastai tariama arba giedama ją kartojant kelis, keliolika ir dar daugiau kartų, (recituojama), aklamuojama. Kartais dar vadinama džapa. Naudojama indiškos ir apskritai "rytietiškos" kilmės religinėse praktikose medituojant ar panašiose į meditavimą dvasinėse praktikose. Šiuolaikiniai naujieji religiniai judėjimai (Naujasis amžius) dažnai gana plačiai naudoja mantras dėmesio sutelkimui ir tam tikrų savybių, galių ugdymui. Kai kurios naujosios afirmacijų praktikos (dvasinė savitaiga) remiasi mantrų naudojimo patirtimi.

Kaleidoskopas[edit]

Kaleidoskopas yra prietaisas su veidrodžiais, kuris sudaro kintančius raštus. Kaleidoskopas sukuria spalvingą trikampių ratu išsidėliojusių atvaizdų raštą. Kiekvienas veidrodis sukuria menamąjį objektų atvaizdą, taip pat atvaizdų kitame veidrodyje atvaizdą.

Manga[edit]

Manga (kanji 漫画; hiragana まんが; katakana マンガ) – japoniški komiksai. „Man“ japoniškai reiškia „išsiblaškęs, nerūpestingas, nerimtas“; „ga“ – „paveikslėlis“.

Shōjo (jap. 少女, mergaitė) manga daugiau skirta mergaitėms, paauglėms ar tiesiog moterims. Pav: Cat Street, Akuma De Sorou.

Šlepetės[edit]

Japonams būdingas ypatingas švarumas, kuris kilo iš šintoizmo įsitikinimų. Namuose jiems įprasta avėti kambarines šlepetes. Mokyklose ir universitetuose visi mokiniai avi šlepetes, vadinamas uwabaki, kuriuos laikomos jų asmeninėse spintelėse. Įprastai ten būna papildomų šlepečių jų lankytojams, kurie dėl kažkokios priežasties jų neatsinešė.

Snieguolė[edit]

Snieguolė (ang.) yra daugelyje Europos šalių žinoma pasaka, kurių garsiausia versija yra sukurta Brolių Grimų.

505[edit]

Skaičiai 505 primena raides SOS.

Doplerio efektas[edit]

Doplerio efektas - bangos dažnio ir ilgio kitimas, kai klausytojas arba šaltinis juda vienas kito atžvilgiu.

Doplerio efektas 1842 m. buvo pirmą kartą pastebėtas fiziko Kristiano Doplerio. Šis reiškinys dažniausiai pastebimas garse. Jeigu atstumas tarp klausytojo ir garso šaltinio mažėja (žiūrėti paveikslėlį dešinėje), tai bangos frontai sutankėję - girdimas garsas yra aukštesnio dažnio negu šaltinio iš tikrųjų skleidžiamas garsas. Jei šis atstumas didėja, tai bangos frontai reti ir girdimas žemesnio dažnio garsas. Tačiau šviesos reiškiniuose taip pat galime pastebėti Doplerio efektą, todėl kad šviesa irgi sklinda bangomis. Bangų sutankėjimas (garso bangų atveju suvokiamas kaip tono pakilimas) akiai atrodo spalvos pakitimu.

Gravitacinė konstanta[edit]

Gravitacijos konstanta (visuotinės traukos konstanta, gravitacinė konstanta arba Niutono konstanta), žymima "G", yra fizikinė proporcingumo konstanta Niutono gravitacijos dėsnyje. Šis dėsnis teigia, kad traukos tarp dviejų kūnų jėga yra proporcinga jų masių sandaugai ir atvirkščiai proporcinga atstumo tarp jų kvadratui.

Planko konstanta[edit]

Planko konstanta (žymima h) yra viena esminių kvantinės fizikos konstantų. Pavadinta pagal jos atradėją Maksą Planką. Formulė h = 6.6261x10 ^ -34 Js.

Molekulinė masė[edit]

Molekulinė masė, molekulinis svoris – santykinis dydis, rodantis, kiek kartų cheminės medžiagos molekulės masė didesnė už standartinį atominės masės vienetą (amu). Atominis masės vienetas paskaičiuojamas taip, kad anglies-12 izotopo atominė masė būtų lygi 12. Molekulinę masę galima apskaičiuoti sudėjus visų molekulės atomų atomines mases.

Antrasis termodinamikos dėsnis[edit]

"Neįmanomas toks procesas, kurio vienintelis rezultatas būtų iš šildytuvo gautos šilumos pavertimas jai ekvivalentišku darbu."

Paprasčiau kalbant, antrasis termodinamikos dėsnis sako, jog uždaroje sistemoje šiluma iš šaltesnio kūno negali būti perduota šiltesniam.

Iš šio dėsnio daroma išvada, jog procesas, kurio metu viena energijos forma – darbas – virsta kita – šiluma – yra negrįžtamas. Šiluma gali virsti darbu tik tada, kai vyksta koks nors kompensuojantis procesas.

Molekulinė konstanta[edit]

Konstanta, apibrėžianti dalelių skaičių viename molyje, vadinama Avogadro skaičiumi, kurio apytikslė reikšmė: NA=6,0221367×1023  mol−1.

Vandens blusa[edit]

Dafnijos (lot. daphnia) – smulkūs šokinėjantys gėlųjų vandenų vėžiagyvių (Crustacea) klasės planktoniniai gyvūnai, priklausantys šakotaūsių (Cladocera) būriui. Dar, del savo šokinėjancio judėjimo būdo, vadinamos vandens blusomis. Gyvena švariame gėlame vandenyje upėse, ežeruose, tvenkiniuose ir kituose stovinčio vandens telkiniuose, išskyrus "esktremalias" vietas, tokias kaip karštieji šaltiniai ir pan. 0.2-5 mm dydžio. Daphnia gentyje yra daugiau nei 100 rūšių, paplitusių visame pasaulyje.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius[edit]

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius (ang. Secretary-General of the United Nations) – aukščiausias administracinis Jungtinių Tautų pareigūnas ir atitinkamas personalas. Generalinis Sekretorius skiriamas 5 metams Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai ir Saugumo Tarybai rekomendavus. Jungtinių Tautų sekretoriaus pareigos yra tokios pat įvairios kaip ir problemos, kurias sprendžia Jungtinės Tautos. Jų spektras – nuo vadovavimo taikos palaikymo operacijoms iki tarpininkavimo tarptautiniams ginčams. Taip pat kiekvienais metais Generalinis sekretorius Generalinės Asamblėjos metu paskelbia metinį pranešimą, kuriame įvertina Organizacijos veiklą ir išsako savo požiūrį dėl būsimų jos veiklos prioritetų artimiausiu metu. Į Generalinio Sekretoriaus pareigas taip pat įeina Sekretoriato personalo parinkimas.

Heno-ji[edit]

Henohenomoheji (jap. へのへのもへじ) arba hehenonomoheji (jap.へへののもへじ) yra hiraganos simboliais nupieštas veidas.

Cosplay[edit]

Cosplay (ang.) - japonų subkultūra, kur žmonės rengiasi kaip mėgstami anime, manga, tokusatsu (filmų rūšis), video žaidimų, live-action filmų, fantasy filmų ir t.t. veikėjai. Įprastai, cosplay vadinamas kostiumo vilkėjimas. Tikriems anime gerbėjams cosplay neatsiejama nuo anime ir Japonijoje tai labai populiaru.

Kamelija[edit]

Kamelija (lot. Camellia, sin. Thea) – arbatmedinių (Theaceae) šeimos visžalių augalų gentis.

Savaime augančios kamelijos – medžiai, auginami – krūmai. Lapai 7-10 cm ilgio, elipsės pavidalo, odiški. Žiedai pavieniai arba po 2-4, susitelkę lapų pažastyse. Žydi rudenį. Vaisius – dėžutė. Gyvena 100 metų ir ilgiau.

Kjono sugalvotas Komandos SOS pavadinimas[edit]

Japoniškai Seito shakai o ouen suru sekai-zukuri no tame no hōshi dantai dōkō-kai

-273°C[edit]

Absoliutusis nulis – žemiausia įmanoma temperatūra, kurioje sustoja bet koks šiluminis atomų ir molekulių judėjimas ir nutrūksta šiluminis spinduliavimas.

Ši temperatūra lygi -273,15 °C arba 0 K. Realiai ši temperatūra pasiekta niekada nebuvo, tačiau 2003 m. Masačūsetso Technologijos Instituto mokslininkams pavyko pasiekti 450 pK (pikokelvinų) temperatūrą. Tokios temperatūros pasiekiamos magnetiniu aušinimu. Labai žemoje temperatūroje pasireiškia neįprasti fizikiniai reiškiniai: superlaidumas (išnyksta kai kurių laidininkų elektrinė varža), supertakumas (atšalęs helis suteka į jį įstatytą mėgintuvėlį).

Medžiagų savybės absoliučiame nulyje kol kas mažai ištirtos, tačiau tyrimai toliau vykdomi, kadangi jų rezultatai žmonijai galėtų atnešti daug naudos. Pavyzdžiui, sukūrus pastovų superlaidininką, būtų galima daug kartų sumažinti energijos nuostolius.

ASIMO[edit]

ASIMO (angl.) (jap. アシモ, ashimo) kompanijos Honda sukurtas humanoidinis robotas, šiuo metu laikomas vienu moderniausių pasaulyje.

Zigmundas Froidas[edit]

Zigmundas Froidas (vok. Sigmund Freud, 1856 m. gegužės 6 d. - 1939 m. rugsėjo 23 d.) – austrų neuropatologas, psichiatras, psichologas, psichoanalizės pradininkas.

Froidas vienas pirmųjų tyrė seksualumo formavimąsi, atkreipė dėmesį į vaikystės svarbą psichikos raidai, moksliškai pagrindė pasąmonės buvimą.


Grįžti atgal į pagrindinį puslapį