Suzumiya Haruhi (PL) : Tom 4 - Przypisy

From Baka-Tsuki
Revision as of 00:38, 19 April 2008 by Mareviq (talk | contribs) (additional entries for progressing translation)
Jump to navigation Jump to search
Przypisy i odnośniki dla

第四巻: 涼宮ハルヒの消失

Tom 4 - Zniknięcie Suzumiyi Haruhi


Prolog

Gobelin

Tkanina dekoracyjna. Znana również jako arras, opona, tapestria, szpaler. Obecnie wytwarzane dekoracje tego typu nazywa się ... kilimkami grzebyczkowymi... ja zostaje przy gobelinie, ok?

Kraje Skandynawskie

Kyonowi chodzi o teren Laponii, który obejmuje ziemie należące do Finlandii, Szwecji i Norwegii. Obejmuje również część terytorium Rosji (półwysep Kolski), ale jakoś o tym się rzadko wspomina. Ciekawe czemu.

Manicheizm

Religia stworzona w III wieku przez Babliończyka Maniego. Rozkwitła w Persji, w okresie średniowiecza stała się oficjalną religią państwa Ujgurów. W Chinach przetrwała aż do XIV wieku.

Święty Mikołaj

Rózne kultury twierdzą że Mikołaj mieszka w różnych miejscach (np.: w USA uważa się że mieszka on na biegunie północnym, a w większości Europy że w Laponii. Inne teoretycznie miejsca pobytu to Grenlandia, północna Kanada czy też Księżyc) - Haruhi prawdopodobnie uznaje je wszystkie za prawdziwe (bądź wysoce prawdopodobne).

Wieńce

Jako że Boże Narodzenie jest obchodzone w Japonii na wzór Anglo-Saski, występują tam tradycje które u nas są mało rozpowszechnione, albo wręcz nieznane, na przykład na drzwiach wiesza się wieniec z ostrokrzewu, przyozdobiony czerwonymi wstążkami, oraz innymi czerwonymi elementami (chociażby małe jabłka). A tak swoją drogą to jak ona to wszystko upchnęła w jednej torbie?

Zoroastrianizm

Religia założona w okolicach X wieku p.n.e. przez Zaratusztrę w północno-wschodnim Iranie. Jest wyznawana do dziś, a jej wyznawców Muzułmanie nazywają "czcicielami ognia". Obecnie, po ekspansji Islamu (i wyparciu przez niego Zoroastrianizmu) można ich spotkać w Iranie, Indiach, USA i Wielkiej Brytanii.


Rozdział 1

Furikake

Sucha "przyprawa" sypana na ryż. Zazwyczaj składa się z suszonej i tartej ryby, ziaren sezamu, siekanych wodorostów, cukru, soli i ... glutamianu sodowego (w japonii jego smak określany jest jako "umamami" i jest zaliczany jako podstawowy smak na równi z słonym, słodkim, gorzkim, itd.)

Kinpiragobou

O ile dobrze rozumiem są to korzenie jakiegoś łopianu (Julienne burdock) z marchewką, w sosie sojowym i oleju sezamowym. (!)

Maska Chirurgiczna

W Japonii osoby chore noszą na twarzach maski (takie jak chirurdzy podczas operacji) aby rozprowadzać jak najmniej zarazków. Kupuje się je w aptekach i są dostępne w całej gamie różnych kolorów.

Nosówka w postaci nerwowej

Nosówka (łac. Febris catarrhalis et nervosa canum lub Febris catarrhalis infectiosa canum - dziękuje, Wikipedio) jest wirusem atakującym zwierzęta z rodziny psowatych. Zazwyczaj cehcuje się ciężkim przebiegiem (często kończy się śmiercią). Podatne na zarażenie są zwierzęta w każdym wieku, ale najczęściej atakuje szczenięta. W postaci nerwowej najczęstszymi objawami są niedowłady, porażenia, niezborność, jak również tiki i drżenia mięśniowe. W wypadku gdy choroba zaatakuje ośrodkowy układ nerwowy można zaobserwować również otępienie, zaburzenia ruchowe, zaburzenia świadomości, zmiany zachowania oraz halucynacje.

Patogen

Czynnik wywołujący chorobę organizmów żywych. Pojęcie obejmuje czynniki biologiczne (bakterie, wirusy), chemiczne (wszelakie związki chemiczne), oraz fizyczne (temperatura, promieniowanie, urazy mechaniczne)

pomiędzy Suzuki i Seno

Nazwiska są podane według japońskiej kolejności alfabetycznej, czyli w tym wypadku Sa, Si, Su, Se, So.


Powrót do strony głównej Skocz do Prologu