Suzumija Haruhi:Knyga2 Vertėjo pastabos

From Baka-Tsuki
Jump to navigation Jump to search

Dar nebaigtas[edit]

Haruhi reakcija[edit]

Japoniškame originale Haruhi sušunka 'fuzaken naa!' (ふざけんなっ!). Japonų kalboje nėra itin šiurkščių keiksmažodžių (ar bent jau jie nevartojami literatūrinėje kalboje) todėl turėkite omenyje, kad šis keiksmažodis gali reikšti tiek paprastą 'eik velniop!', tiek pasiuntimą ant trijų raidžių.

Jenos[edit]

1 LTL apytiksliai vertas 32,72 JPY (2010 rugpjūčio 5 d. kursas). 830 jenų - 25,36 litai. Šaltinis valiutos.lt

Yare yare[edit]

Antrosios knygos japoniškame originale Kjonas dažniau nei pirmojoje kartoja šią frazę, kuri neturi tikslaus vertimo, o jos reikšmė dažniausiai priklauso nuo konteksto. Gali reikšti "O varge...", "Ech...", "Nieko gero...".

Kjono pavartotas ilgio matavimo vienetas[edit]

Angliškame vertime buvo pavartotas terminas "arklio ilgis". Mano nuomone, jis sukeltų daug neaiškumų, todėl pavartojau Lietuvoje žinomesnį "sieksnį". Jų abiejų vertė ganėtinai panaši (arklio ilgio - 8 pėdos arba ~240 cm, sieksnis - 1,95 cm, nors įvairiose šalyse svyruoja iki pustrečio metro).

Tabu[edit]

Tabu (iš polineziečių k. tapu, tabu reiškiančio „uždrausta, neleidžiama“) - stiprus socialinis draudimas, nukreiptas prieš kokius nors veiksmus, žodžius, elgesį, kuris visuomenės laikomas gėdingu, žeminančiu, šlykščiu, šventvagišku. Dalis tabu pasireiškia įstatymuose, moralės normose.

Juki pavartoti terminai[edit]

Energijos pozicionavimas (energy positioning) ir molekulinė dispersija (molecular dispersion) yra dalykai apie kuriuos šis vertėjas neturi jokio supratimo, o googlėje nieko protingo nesuranda. Skaitytojų prašyčiau užpildyti šią pastabą. Dėkoju.

Mokyklos festivalis[edit]

Japonų kultūrinis festivalis (文化祭, bunkasai) yra kasmetinė šventė, rengiama daugumoje Japonijos mokyklų, pradedant vidurinėmis (progimnazijomis), baigiant universitetais, per kurią mokiniai parodo savo kasdieninius pasiekimus.

Prefektūrinė gimnazija[edit]

Gali reikšti tą patį kaip valstybinė ar viešoji gimnazija (ne privati).

Apatija[edit]

Apatija (dar vadinama nejautrumu ar atsainumu) yra abejingumo būsena arba tokių emocijų kaip susirūpinimas, jaudulys, motyvacija ir užsidegimas nuslopinimas. Apatiškam asmeniui trūksta susidomėjimo ar rūpesčio dėl emocinio, socialinio ar fizinio jo gyvenimo. Jie taip pat gali rodyti nejautrumą ir tingumą. Apatijos priešingybė yra antplūdis (jausmų).

Despotizmas[edit]

Despotizmas yra valdymo forma, kurioje vienas asmuo ar grupė turi absoliučią ir neribojamą valdžią, ir gali būti išreikšta individo kaip autokratija ar grupės kaip oligarchija. Žmogus, turinti tokią valdžią, vadinamas "despotu".

Hanibalas[edit]

Hanibalas (247 m. pr. m. e. – 183 m. pr. m. e.) – garsus karvedys ir politikas.

Jis gyveno tuo metu, kai po intensyvių kovų Roma įtvirtino savo galią prieš kitas Viduržemio jūros jėgas: Kartaginą, Makedoniją, Sirakūzus ir Seleukidų imperiją. Hamilkaro Barkos sūnus.

Savo garsųjį žygį į Italiją jis pradėjo 218 m. pr. m. e. pavasarį. Jo armiją sudarė 40,000 pėstininkų, šiek tiek kavalerijos ir karo dramblių. Per penkis mėnesius iš Iberijos jis per Pirėnus ir Alpes nužygiavo į šiaurinę Italijos dalį


Grįžti atgal į pagrindinį puslapį