Suzumija Haruhi:Knyga3 Vertėjo pastabos

From Baka-Tsuki
Jump to navigation Jump to search

Dar nebaigtas[edit]

Suzumijos Haruhi nuobodulys[edit]

Šiame skyriuje visas veiksmas sukasi apie beisbolą, todėl skaitytojams siūlyčiau perskaityti straipsnį Vikipedijoje, kad viską būtų lengviau suprasti.

Koušien[edit]

Hanšin Košien stadionas (ang.) (阪神甲子園球場, Hanshin Kōshien Kyūjō) yra beisbolo stadionas, esantis netoli Kobė, Nišinomijoje (ang.), Hiogo prefektūroje, Japonijoje. Stadione vyksta nacionaliniai gimnazijų beisbolo turnyrai (ang.). Buvo atidarytas 1924 m. balandžio 1 dieną. Tuo metu jis buvo didžiausias stadionas Azijoje ir turėjo 55000 sėdimas vietas.

Insekticidai[edit]

Insekticidai (lot. insectum – vabzdys + caedo – žudau) – pesticidai žalingiems vabzdžiams naikinti. Jais naikinami augalų kenkėjai ir žmogaus bei gyvūnų parazitai.

Netbolas[edit]

Netbolas – komandinė sporto šaka, kurioje dvi komandos po 7 žaidėjus stengiasi surinkti kuo daugiau taškų, mėtant kamuolį į specialų krepšį. Pirmosios taisyklės buvo sukurtos 1895 m. amerikietės Clara Gregory Baer. Šis žaidimas labiausiai paplitęs tarp Tautų Sandraugos narių. Oficialiuose čempionatuose paprastai dalyvauja tik moterų komandos.

Kriketas[edit]

Kriketas – žaidimas kamuoliu, kuriame dalyvauja dvi komandos po 11 narių. Kiekvienoje komandoje paprastai būna 4-5 paduodantys ir 5-6 priimantys kamuolį žaidėjai. Žaidimo tikslas - laimėti daugiau, nei priešininkas taškų. Prieš rungtynes burtais nustatoma, kuri komanda muš kamuolį pirmoji. Rungtynės vyksta dalimis, vadinamamomis iningais. Paprastai žaidžiamas vienas arba du iningai. Rungtynės paprastai trunka 3-4 dienas. Dviems iningams žaisti skiriama 5 dienos. Iningo metu, pakaitomis, viena komanda paduoda kamuolį (puola), kita - atmuša (ginasi). Kiekviena komanda kamuolį paduoda vieną arba du kartus. Iningą sudaro metimų serijos. Metimų serijoje yra 6 metimai. Visus 6 metimus meta vienas metikas. Serija metama iš vienos aikštelės pusės, kita serija vyksta iš kitos pusės. Kriketas žaidžiamas ant žolės, ovalo formos aikštelėje, kurios centre įrengtas 22 jardų ilgio ruožas. Tuomet, kai iningo metu 10 mušančios komandos žaidėjų iškrenta iš žaidimo, iningas baigiasi ir komandos keičiasi vietomis. Jei laikas skirtas kriketo rungtynėms, baigėsi anksčiau nei jas spėta sužaisti, skelbiamos lygiosios. Žaidėjų batai su kapliukais arba guminiais padais. Kriketo kamuolys gaminamas iš kamštenio bei vilnonių virvučių ir aptraukiamas raudona oda.

Kvadratas[edit]

Kvadratas (ang.) komandinis sportas, kurio tikslas pašalinti visus kitos komandos narius, pataikant į juos kamuoliu.

Regbis[edit]

Regbis (angl. rugby; pagal Rugby miesto Anglijoje pavadinimą.) – sportinis žaidimas, turintis futbolo, rankinio, lengvosios atletikos, imtynių elementų. Žaidžia dvi komandos po 15 žaidėjų 95-100 m ilgio ir 66-68 m pločio aikštėje, kurios galuose yra H formos vartai. Žaidžiami du kėliniai po 40 min. Žaidimo tikslas – nunešti kamuolį į varžovų zoną arba įmušti į jų vartus. Laimi komanda surinkusi daugiausiai taškų. Už kamuolio prispaudimą įskaitiniame plote skiriami 5 taškai, už pataikymą į vartus žaidžiant, mušant baudos smūgius – 3, realizuojant papildomą smūgį į vartus po prispaudimo – 2.

Softbolas[edit]

Softbolas – komandinis sportas, beisbolo perdirbinys. Išrado George Hancock Čikagoje. Žaidimo tikslas kuo daugiau savo komandos žaidėjų padėti apibėgti kvadratą numušus lazda kamuoliuką ir apibėgti aikštę taip pelnant taškus. Nuo 1996 m. olimpinė sporto šaka. Šis sportas labiausiai išpopuliarėja JAV ir Rytų Azijoje.

Plutonas[edit]

Plutonas (oficialus pavadinimas 134340 Plutonas) – Saulės sistemos nykštukinė planeta, nuo atradimo 1930 m. iki 2006 m. rugpjūčio 24 d. buvo vadinta planeta. Aplink Saulę skrieja ištįsusia elipsine orbita vidutiniu 4,74 km/s greičiu. Perihelyje būna arčiau Saulės negu Neptūnas; Plutonas buvo perihelyje 1989 m. Viso tada arčiau Saulės nei Neptūnas buvo 1979-1999 m.

Haruhi žaidimo planas[edit]

Haruhi kalba apie visiškus beisbolo pradmenis. Palyginus su krepšiniu, tai būtų lyg sakyti "Jei tu laisvas - mesk, jei dengia - perduok kamuolį kitam".

Buda[edit]

Buda (skr. Buddha, बुद्ध, pažodžiui – „atbudęs“) budizme – atbudusi, arba pasiekusi nušvitimą, būtybė. Siaurąja prasme Buda vadinamas budizmo pradininkas Buda Šakjamunis (princas Sidharta Gautama), kuris atbudęs pradėjo skleisti savo patirtį kaip budizmo mokymą kitiems žmonėms. Tačiau Buda Šakjamunis nelaikomas nei pirmuoju, nei paskutiniuoju buda. Pagal budizmą, buda gali tapti kiekvienas, pažinęs Dharmą ir patyręs nušvitimą. Laikoma, kad istorijoje budų yra buvę labai daug. Buda (tiek istorinis, tiek apskritai) nėra nei dievas, nei vadovas, nei pranašas. Jis tėra mokytojas, padedantis kitiems siekti tapti buda.

Medėja[edit]

Graikų mitologijoje Medėja – burtininkė, Kolchidės karaliaus Ajeto ir okeanidės Idijos duktė. Ji buvo Jasono žmona, Kirkės pusseserė, Helijo anūkė.

Tanabata[edit]

Tanabata (ang.) (七夕, tanabata, liet. "Septintosios vakaras") japoniškas žvaigždės festivalis, susijęs su kinišku Qixi festivaliu (ang.).

Per jį švenčiamas Orihimės (Vegos (ang.)) ir Hikobošio (Altayro) susitikimas. Pagal legendą, Paukščių Takas, žvaigždžių upė, perskyrusi dangų, atskyrė šiuos įsimylėjėlius ir ledo susitikti tik kartą per metus, septinto mėnesio, septintą dieną. Ši šventė įprastai rengiama naktį.

De facto[edit]

De facto – lotyniškas posakis, reiškiantis faktinę situaciją, realybę. Dažniausiai vartojamas kaip priešingybė de jure (teisiškai), kai kalbama apie teisinius aspektus. Šiame kontekste de facto reiškia nusistovėjusią tvarką, teisinę realybę, situaciją, susidariusią neatsižvelgiant į teisės normas ar teisinę siekiamybę. Pavyzdžiui, ūkio srityje gali būti tam tikri (de facto) standartai, tam tikroje ūkio šakoje taikomi lyg jie būtų oficialiai patvirtinti, nors iš teisinės pusės taip ir nėra.

Politologijoje de facto apibūdina realią politinę situaciją. Pavyzdžiui, de facto vyriausybė, de facto režimas gali susidaryti po valstybės perversmo, nors ir jų nepripažįsta užsienio šalys.

Tanzaku[edit]

Dabartinėje Japonijoje žmonės Tanabatą iš esmės švenčia užrašydami savo norus, o retkarčiais kokią nors poeziją, ant mažų popieriaus lapelių, vadinamų tanzaku (jap. 短冊, ang. tanzaku), ir, kartais drauge su kokiomis nors puošmenomis, yra užkabinami ant bambuko šakos. Po festivalio bambukas ir jo dekoracijos dažnai būna plukdomos upe arba sudeginamos. Vis dėlto, įvairūs Japonijos regionai turi skirtingas Tanabatos tradicijas.

Specialioji reliatyvumo teorija[edit]

Specialioji reliatyvumo teorija – pirmoji iš reliatyvumo teorijų, 1905 metais aprašyta Alberto Einšteino straipsnyje „Apie judančių kūnų elektrodinamiką“.

Šios teorijos pagrindinis teiginys – kad kiekvienam stebėtojui šviesos greitis vakuume yra vienodas visomis kryptimis ir nepriklauso nei nuo šaltinio, nei nuo stebėtojo judėjimo greičio. Iš to daroma išvada, kad kuo greičiau objektas juda, tuo lėčiau jam eina laikas, tuo objektas darosi sunkesnis ir jo tiesiniai matmenys, nejudančio stebėtojo atžvilgiu, darosi mažesni. Taip pat Albertas Einšteinas teigė, kad jokiais bandymais sistemos viduje negalima nustatyti skirtumo tarp rimties ir judėjimo iš inercijos būsenų.

Karis[edit]

Karis (ang.) (jap. カレー, karē) vienas populiariausių patiekalų Japonijoje. Įprastai patiekiamas trimis formomis: karis su ryžiais (jap. カレーライス, karē raisu), karis su udon (storais makaronais) ir karis su duona. Karis su ryžiais dažniausiai tiesiog vadinamas 'kariu' (jap. カレー, karē).

Etruskai[edit]

Etruskai (lot. Etrusci, Tusci; gr. Τυρσηνοί, Τυρρηνοί [Tyrsenoi, Tyrrhenoi], iš šio pavadinimo atsirado Tirėnų jūra, t. y. etruskų jūra), patys save vadinę rasenna buvo Antikos tauta, kuri gyveno šiaurės vidurio Italijoje dabartiniuose Toskanos, Umbrijos ir Lacijaus regionuose. Šiame regione etruskų kultūra randama tarp 800 m. pr. m. e. ir 100 m. pr. m. e. Vėliau etruskai buvo užkariauti romėnų ir įjungti į Senovės Romos valstybę.

Etruskų istoriją, kalbą ir kultūra tiria etruskologija.

Dantiraštis[edit]

Dantiraštis, seniau dar vadintas kyliaraščiu, pleištaraščiu – rašto sistemų grupė, III-I tūkst. pr. m. e. naudota Mesopotamijoje, užrašyti šumerų, akadų, hetitų, eblų, churitų, urartų, elemitų, senovės persų ir kitoms kalboms. Nuo kitų Senovės Artimuosiuose rytuose naudotų rašto sistemų skyrėsi pirmiausia danties formos ženklais bei horizontaliais ir vertikaliais brūkšneliais.

Vega[edit]

Vega (ang.) (α Lyr / α Lyrae / Alfa Lyrae) ryškiausia Lyros žvaigždyno žvaigždė, penkta ryškiausiai naktinio dangaus žvaigždė. Ganėtinai artima žvaigždė, tik 25 šviesmečių atstumu nuo Žemės.

Altayras[edit]

Altayras, α Aql – balta 8-a pagal ryškumą naktinio dangaus žvaigždė Erelio žvaigždyne. Lietuvoje matomas vasarą, kartu su Denebu bei Vega sudaro „Vasaros trikampį“. Viena artimiausių Saulei žvaigždžių.

Apsisukimo aplink ašį periodas: 6,5-10,4 valandų. Dėl greito sukimosi žvaigždė suplota: pusiaujo skersmuo 14 procentų didesnis už poliarinį skersmenį.

Baltoji skylė[edit]

Baltoji skylė (ang.) - bendrojoje reliatyvumo teorijoje, hipotetinis erdvėlaikio regionas, į kurį negalima patekti iš išorės, tačiau iš kurio materija ir šviesa gali ištrūkti į išorę. Juodosios skylės priešingybė.

Imperatorius Sutoku[edit]

Imperatorius Sutoku (ang.) (jap. 崇徳天皇, Sutoku-tennō, gimė 1119 m. liepos 7, mirė 1164 m. rugpjūčio 14) buvo 75 Japonijos imperatorius.

Sutoku valdė nuo 1123 iki 1142 m.

Sanukis[edit]

Sanukis (jap.讃岐国; Sanuki no kuni) — senoji Japonijos žemė, kurios vietoje dabar yra Kagavos prefektūra. Ribojosi su Avos bei Ijo žemėmis ir ties Naruto sąsiauriu - su Avadžio žeme. Pagal administracinį suskirstymą, tai buvo Nankaido srities dalis. Sanukis buvo apgyvendintas VII-ame amžiuje.

Šumerų kalba[edit]

Šumerų kalba − Šumero (Pietų Mesopotomijos) kalba, gyvavusi nuo 4 tūkstantmečio pr. m. e. iki 2 tūkstantmečio pr. m. e., kai ją pakeitė akadų kalba. Nuo 2 tūkstantmečio pr. m. e. iki 1 tūkstantmečio pradžios gyvavo kaip bažnytinė, apeigų, mokslo kalba, vėliau buvo pamiršta iki XIX amžiaus. Šiuo metu šumerų yra mirusi kalba.

Enigmos mašina[edit]

Enigmos mašina (ang.) - elektromechaninė mašina, naudota slaptų žinučių užkodavimui ir atkodavimui. Plačiai naudota per antrąjį pasaulinį karą.

Meka[edit]

Meka (arab. مكة Makka arba مكة المكرّمة Makka al-Mukarrama, anksčiau – Makoraba) – miestas vakarinėje Saudo Arabijoje, Hidžazo provincijoje, netoli Džidos miesto. 1,32 mln. gyventojų (2005 m.). Tai musulmonų pranašo ir islamo įkūrėjo Mahometo gimtasis miestas, pats švenčiausias iš visų islamo miestų.

Narkolepsija[edit]

Narkolepsija (gr. narkē – sustingimas ir lēpsis – priepuolis) – liga, pasižyminti staigiais mieguistumo ar miego priepuoliais.

Prasideda be aiškios priežasties arba po encefalito, galvos smegenų traumos, augant augliui. Narkolepsijai atsirasti turi įtakos paveldimumas. Miego priepuoliai prasideda įvairiomis aplinkybėmis (net darbe, einant, važiuojant) ir trunka nuo 1 iki 10 min. Ligoniui kartais dar pasitaiko katalepsijos priepuolių, sutrinka miegas. Gydoma vaistais.

Paradoksas[edit]

Paradoksas – teiginys ar teiginių grupė, iš pirmo žvilgsnio atrodantys teisingi, tačiau privedantys prie prieštaravimų. Paprastai tai paaiškinama tuo, kad: arba šie teiginiai klausime nereiškia tiesioginio prieštaravimo, arba keista jų loginė išvada iš tikrųjų nėra prieštara, arba tiesiog pačios prielaidos nėra teisingos (ar negali būti visos teisingos tuo pačiu metu). Šių dviprasmybių ir neapibendrintų teiginių išaiškinimas, kuriais buvo grindžiami visi paradoksai, dažnai turėjo didelę įtaką nemenkiems atradimams psichologijoje, filosofijoje, matematikoje ir kitose mokslo srityse.

Dzenas[edit]

Dzenas, Zen, dzenbudizmas (jap. 禅, zen; į japonų kalbą žodis pakliuvo iš sanskrito: dhyana, per kinų kalbą: 禅, čian ir korėjiečių kalbą: 선, soen; arba per vietnamiečių kalbą thiền, tjen) yra budistinė meditavimo ir dvasinio pažinimo sistema, išsiskirianti visiškai budriu šio mirksnio suvokimu, savaimingu veikimu, grįstu tikrosios prigimties pažinimu, ir atsisakymu nuo egocentriško, vertinančio mąstymo.

Kaspinuotis[edit]

Kaspinuotis - (lot. Cestoda) plokščioji kirmėlė, parazituojant stuburinių gyvūnų žarnynuose.

Gomoku[edit]

Gomoku (ang.) - (Japonijoje vadinamas gomokunarabe, 五目並べ) kiniškos kilmės stalo žaidimas, kurio tikslas horizontaliai, vertikaliai arba įstrižai sudėlioti 5 savo figūrų eilę. Tradiciniame gomoku naudojamos go (otelo) figūros ir lenta.

HTML[edit]

HTML (ang. Hyper text Markup Language, „Hiperteksto žymėjimo kalba“) – tai kompiuterinė žymėjimo kalba, naudojama pateikti turinį internete. Kalbą standartizuoja W3 konsorciumas.

Šogis[edit]

Šogis (jap. 将棋) arba japoniški šachmatai - stalo žaidimas skirtas 2 žaidėjams, laikomas vienu iš šachmatų variantų. Jis priklauso tai pačiai šeimai kaip ir šachmatai, čaturanga, šatrandžas, kiniškas siangcis ir korėjietiškas džiangis ir yra pats populiariausias iš šeimyninių žaidimų Japonijoje. Senais laikais šogis buvo vadinamas „dramblių šachmatais“.

Šogio pirmtakas čaturanga yra kilusi iš Indijos VI a. pr. m. e. ir paplito nuo Kinijos iki Japonijos kur gimė keletas žaidimo atšakų. Šogis, toks koks dabar, žaidžiamas nuo XVI a.

FTP[edit]

FTP (ang. File Transfer Protocol, „Failų Perdavimo Protokolas“) – standartas failų perdavimui. FTP protokolą realizuojanti programinė įranga paprastai vadinama FTP klientais.

FTP yra kliento serverio architektūros protokolas, leidžiantis apsikeisti bet kokio tipo failais be papildomo apdorojimo. FTP dažniausiai naudoja 20 ir 21 prievadus („portus“), pirmasis naudojamas duomenų siuntimui, o antrasis – komandų perdavimui į serverį.

Hakeris[edit]

Hakeris (ang. Hacker) (kalbininkai pataria vartoti terminą „programišius“ arba „programavimo aistruolis“) šiais laikais dažniau siejamas su įsilaužimais ar kitokiais pakenkimais kompiuteriams ar telekomunikacijų sistemoms, tačiau hakeris bendrąja prasme – tai kompiuterių ekspertas. Hakeriams būdinga sava profesinė terminologija, emblemos bei savita hakerių kultūra. Paprastai hakeriu laikomas tik tas, kurį tokiu pripažįsta kokia nors didesnė neabejotinai hakeriais esančių žmonių grupė.

Krakeriais (ang. TvTropes) (ang. cracker) dažniausiai vadinama hakerius, kurie užsiima nelegalia veikla (elektroninėmis vagystėmis, virusų kūrimu, internetiniu vandalizmu). Jų priešingybe dažniausiai laikomi "Žaismingieji Hakeriai" (ang. The Playful Hacker), kurie tiesiog siekia praplėsti savo internetinius horizontus, kartas darydami nekaltas išdaigas.

Boke ir Tsukkomi[edit]

Boke ir Tsukkomi (ang.) - tradicinio stiliaus japonų improvizacinės komedijos Manzai (ang) (jap. 漫才) veikėjai. Dauguma jų juokelių susiję su kalambūrais, nesusipratimais ir kt.

Boke - (ang. funny man) kvailasis ir juokingasis veikėjas, kuris prikuria kvailų ir neteisingų istorijų, dažniausiai vilkintis kasdieniškus drabužius. TvTropes.org jis įvardijamas kaip "Kvailys iš Osakos" (ang. The Idiot From Osaka) dėl jam būdingo Kansai (ang.) dialekto.

Tsukkomi - (ang. straight man) - protingasis ir kiek sarkastiškas veikėjas, dažniausiai vilkintis kostiumą, kuris pataiso boke ir trenkia jam didele popierine vėduokle. TvTropes.org jį įvardija kaip "Vienintelį sveiko proto žmogų" (ang. Only Sane Man), o jo vėduoklę - "Popierine pražūties vėduokle" (ang. Paper Fan of Doom).

Dažnas jų atitikmuo anime ir mangoje būna Tsundere (ang.) ir Baka (ang.), tačiau ne visada, pavyzdžiui, kai "tsundere" mergina priešiška "baka" vaikinui dėl drovumo.

Kiniškos šaškės[edit]

Kiniškos šaškės (ang.) - stalo žaidimas, kurį gali žaisti nuo dvejų iki šešių žaidėjų. Tai kitoks žaidimo Halma (ang.) variantas. Žaidimo tikslas savo figūras pernešti į priešingą šešiakampės žvaigždės formos lentos pusę, paeiliui perkeliant figūras per vieną poziciją arba peršokant per kelias iš karto.

Hondūras[edit]

Hondūro Respublika (isp. La Republica de Honduras) – valstybė Centrinėje Amerikos dalyje. Ribojasi su Gvatemala ir Salvadoru vakaruose, Nikaragva – pietuose. Su Belizu per Hondūro įlanką eina 75 km jūros siena.

Hikikomori[edit]

Hikikomori (jap. 引きこもり, „atsiskyrimas, izoliacija“) - japonų kalbos terminas, apibūdinantis asmenis (paprastai vaikus, paauglius), kurie pasirinko atsisakyti socialinio gyvenimo ir siekia socialinės izoliacijos.

Pagal Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės ministeriją hikikomori laikomas asmuo, kuris atsisako išeiti iš namų (su retomis išimtimis) daugiau nei šešių mėnesių laikotarpiui. Kai kurie hikikomori iš namų neišeina netgi kelis metus ar dešimtmečius. Dažnai izoliacija prasideda atsisakymu lankyti mokyklą.

Hikikomori reiškinys labiausiai paplitęs Rytų Azijoje - Japonijoje, Pietų Korėjoje, Taivane, Kinijoje, tačiau pasireiškia ir Vakarų šalyse. Atsiskyrimą lemia itin konkurencinga visuomenės hierarchija, sunkūs mokymo krūviai, netolerancija nonkonformistiškiems asmenims, ypač būdinga Rytų Azijoje. Atsiskyrėlis paprastai turi socialinę fobiją, viešojoje aplinkoje kenčia ujimą, patyčias, nesugeba susidoroti su keliamais reikalavimais. Žmogus būna liūdnas, neturi draugų, tampa drovus, nekalbus.

Gegužės liga[edit]

Japonijoje taip vadinamas po Auksinės savaitės atostogų atsirandantis nuovargis ir depresija, dažniausiai būdingas naujiems studentams ar tarnautojams.

Helis[edit]

Helis – bespalvis, bekvapis ir beskonis cheminis elementas, priklausantis inertinių dujų grupei. Helio garavimo bei virimo taškai yra patys žemiausi tarp visų elementų, normaliomis sąlygomis helis sutinkamas tik dujų pavidalu.

Helis keičia struktūrą tik esant labai ekstremalioms sąlygoms. Skystas helis egzistuoja tik esant dideliam slėgiui, apie 100 MPa ir -258°C temperatūrai (palyginimui - absoliutus nulis -273°C).

Salomėja[edit]

Salomėja (ang.) - opera, pastatyta pagal Oskaro Vaildo pjesę Salomé. Garsi (premjeros metu, blogąja prasme) dėl savo šokiruojančios pabaigos, kurioje Salomėja prisipažįsta meilėje nupjautai Džono Baptisto galvai.

Fandomas tokią veikėją įvardintu kaip yandere (ang. TvTropes) - (moters veikėjos atveju) tokią, kuri dėl meilės imasi tiesiog kraupių dalykų (plačiau TvTropes - "Pamišėlis su kirviu" (ang. Axe Crazy)). Garsus to anime pavyzdys - "School Days" (ang. TvTropes).


Grįžti atgal į pagrindinį puslapį